Jásd a Bakony szívében elhelyezkedő kis falu, melynek lakosai hűek 18. században betelepített lakosok szokásaihoz.
Gr. Zichy István földbirtokos megkezdte a török korban elpusztult és elnéptelenedett falu újraépítését a sváb és tót népekkel.
Főként a szlovák hagyományok, az 1950-es évekig nagyon erősen megőrződtek, mind a nyelv, népviselet, építészet és a népszokások, hagyományok területén. Később a hagyományok megőrzése érdekében megalakult a Jásdi Pávakör.
Erre a múltunkra alapozva építettük fel a Bodzaházat, mint turisztikai információs pontot.
Bodzaház
250 éves gazdasági épület falai közé „ház a házban” elv alapján hoztuk létre a Bodzaházat. Hogy mit jelent ez az elv? Csupán annyit, hogy az eredeti falakat meghagyva belülről megerősítve a falakat húztuk fel Jásd turisztikai központját. Tájházzal erős szimbiózisban működünk együtt. „A múlt és a jelen.”
A ház helyt ad az interaktív kiállítótérnek, kiinduló pont tematikus túráknál, közösségi-, rendezvények és kiállítótérnek, valamint turisztikai információs pontnak és ajándéktárgy értékesítő helyszínnek.
Interaktív kiállítótér – JÁTÉKOK BEMUTATÁSA
„Jásdiak a bodzások” brand erősítése - bodzaültetvények a faluban, lekvár főzés az ősidőkig nyúlik vissza.
A bodza, mint növény sokoldalú felhasználását, valamint annak kapcsolatát a jásdi emberekhez mutatjuk be egy interaktív, állandó kiállításon a hozzánk látogatók számára. Az egész évben nyitva lévő Bodzaház galériájában állandó képkiállítások is megtekinthetők, a Bodzából készült termékek ajándékboltunkban megvásárolhatók.
Az interaktív kiállítótér egy élményalapú kiállítást nyújt a 21. századi technológiával – wi-fi, okostelefonnal leolvasható ismertetők, LCD-kijelzős vetítés, háromnyelvű ismertetők (magyar, angol, szlovák) (- iskolánkban szlovák nyelvű oktatás működik felmenő rendszerben, azaz 1-8. osztályig.)
Hogy miért Bodzaház, ha a szlovák hagyományokat ápoljuk?
És hogy hogyan tudunk szimbiózisban együtt működni a Tájházzal?
Látogasson el hozzánk és minden titokra fény derül!