Könyvleírás és ajánló:
2018-tól tarthatjuk kezünkben Szűcs István Miklós: WINTERHALDER KÉPEI A ZIRCI PLÉBÁNIATEMPLOMBAN című könyvét. A szerző okl. képzőművész, középiskolai tanár, a vizuális művészeti nevelés országosan ismert szakértője. Jeles műalkotás-elemző és művészettörténeti bemutatást ad hazánk kevéssé ismert, nagy művészi értéket képviselő műemlékéről, a Fájdalmas Szűzanya tiszteletére szentelt barokk plébánia-templomról, amely szerényen húzódik meg Zircen, a hatalmas ciszterci apátság árnyékában a város szélén.
A szerző egy „európai művész” nyomába szegődött, fellelte és most az olvasó elé tárja a kistemplomi freskók-szekkók alkotójának kilétét, akinek zirci művei eddig ismeretlenek voltak a tudományos világ előtt. A kötet kiadásának fokozott fontosságot ad, hogy a templom gazdag barokk kifestését készítő művész, ifj. Josef Winterhalder (Vöhrenbach, 1743 – Znojmo 1807) ismertebb, későbbi alkotásai a szombathelyi püspöki székesegyházban a II. világháborúban elpusztultak. Így a zirci Kistemplom „Mária hét fájdalma” mennyezet-, falkép ciklusa és díszítőfestése a jeles Maulbertsch-tanítvány egyetlen fennmaradt (egész templomra kiterjesztett) alkotása hazánkban. Ez a magas művészi színvonalú festményciklus Szűcs István Miklós, művészettörténet szakos középiskolai tanár élvezetes bemutatásában méltó, kiemelt jelentőségű helyet kap a hazai XVIII. századi művészettörténetünkben. A szerző rámutat az élmény elsődleges szerepére a művészi alkotásban a művész és a szemlélő számára egyaránt, és bemutatja, hogy a virtuóz művészi tehetség milyen tudományos ismeretek felhasználásával jelenik meg. Főképpen a XVIII. században az illuzionizmust előidéző ábrázoló-geometriai, színtani, alaktani, stb. ismeretekre mutat rá kiváló tanári gyakorlattal. Nagy művészettörténeti ismeretével kitér a XVIII. századi művésznek a korábbi korok kiemelkedő művészeitől kapott inspirációira is. Igen tanulságos - többek között - a zirci plébániatemplom falfestményeinek összevetése a közeli Olaszfalu Szentháromság templomának főoltárképével. Hiánypótló elemzést kínál a könyv a Kistemplom világhírű PIETÁ faplasztikájáról és a spanyol galíciai Gregorio Hernandez (1576 k.- 1636) zirci szoborra tett hatásáról.
Sok tanulsággal szolgál a hajdani sírkertben a középkori királyi udvarház, az államalapítás idejéből való fából ácsolt kápolna és a románkori kőtemplom az alapfal maradványaival, a barokk kistemplomba átvitt karzattartó oszlopaival és szenteltvíz tartóival. A szép kiállítású könyvből kitűnő szöveggel és a jó minőségű képekkel ismerheti meg a ma embere Zirc legrégebbi történelmi emlékhelyét.
Dr. Prokopp Mária művészettörténész |
Hevesiné Németh Marianna turisztikai referens |
A Minerva Kiadó és a Nemzeti Kulturális Alap könyve megrendelhető az Internetről: Minerva Kiadó, Líra, Könyvmarket, Libri, Rocky, Árukereső stb. Megvásárolható a zirci ciszterci látogatóközpontban és a veszprémi Szaléziánum könyvesboltjában.
Fotók, illusztrációk a könyvből:
42. A Fájdalmas Szűzanya barokk plébániatemploma mellett, a fénykép előterében Zirc egykori vásártere 1943-ban. A középkori emlékanyagot magába foglaló romkert a templom túlsó oldalán található. Archív-fotó (1943)
43. Ásatási helyszínrajz a régi és az új templommal. Az ország egyetlen feltárt és ma még csupán részletében bemutatott XI. századi királyi udvarháza.
A FÁJDALMAS SZŰZANYA BAROKK PLÉBÁNIATEMPLOMA
47. Az építmény a teret határoló belső kis utcából. Keleti irányból egy szoborfülke, közte és a késő barokk templom között a középkori templom egy falszakasza látható. (Fotó:2014)
Ifj.JOSEF WINTERHALDER
(Vöhrenbach, 1743 - Znojmo, 1807)
77. AZ ÚT ELEJÉN
Gyermekként Olaszfaluban, mint egy szeráf a főoltárképen (olaj, vászon, 35-37 évesen festett kép r.) |
27 évesen Brno, mint a festő Szent Lukács (olaj, vászon) |
37 éves Zircen, mint öntudatos fiatal mester (szekko) |
78. ÚTKÖZBEN ÉS AZ ÚT VÉGÉN
47 éves korában Bécs, GNS, mint Nepomuki Szent János (olaj, vászon) |
57 éves Szombathelyen, mint dicsőséges festő mester (megsemmisült freskó r.) |
62-64 évesen Pinkamindszent, mint Szent Lukács az időskori művéből (freskó) |
Winterhalder műveinek főbb elérhetőségei
NÉMETORSZÁG: Vöhrenbach (1743)
AUSZTRIA: WIEN (Bécs), Schwechat, Kirchberg am Wagram, Halbturn, Geras (premontrei apátság)
MAGYARORSZÁG: Szombathely, Pinkamindszent, Simaság, Esztergom, Budapest (Szépművészeti Múzeum),
Zirc, Fájdalmas Szűzanya Plébániatemplom, Olaszfalu
SZLOVÁKIA: Bratislava – POZSONY
CSEHORSZÁG: BRNO (Brünn), +Znojmo (Znaim,1807), Hradiste (németül: Pöltenberg, Znojmo nyugati városnegyede), Jemnice, Mühlfraun (Dyje), Rajhrad (Raigern), Dacice, Obrowitz: Zábrodovice – Brno
ROMÁNIA: Orlát, Gyulafehérvár
LENGYELORSZÁG (POROSZ-SZILÉZIA): Henrykóv [He(i)nrichau] ciszterci anyakolostor (Pietá)
A FÁJDALMAS SZŰZANYA TEMPLOM KÉPCIKLUSA
I) JÉZUS GYERMEKSÉGE A HAJÓ MENNYEZETKÉPEIN
99. Ifj. Josef Winterhalder: Zirc, a plébániatemplom boltozatának freskói, összkép a szentélytől (Fotó: 2014)
100. Fotó: Boross László, 2018
1. boltszakasz: Jézus bemutatása a templomban. Simeon jövendölése Mária szenvedéséről
„Mária 1. fájdalma”
105. Fotó: Boross László, 2018
2. boltszakasz: Menekülés Egyiptomba
„Mária 2. fájdalma”
113. Fotó: Boross László, 2018
3. boltszakasz (karzat fölötti freskó): A tizenkét éves Jézus megtalálása a templomban
„Mária 3. fájdalma”
II) JÉZUS SZENVEDÉSTÖRTÉNETE
A SZENTÉLYBOLTOZATON ÉS A DIADALÍV FALKÉPEIN
155. A szentély boltozati képe
magasából tűnnek elő a drámai történet – oldottabb festőiségű - mozzanatai, melyeket a Pietá-szobor Mária tekintetének iránya jelöl ki.
156. A diadalív freskói (homloksíkba forgatva a belső, „nyílirányú” oldalakról)
már közelebb engednek magukhoz - részletezőbb előadásban - és a lelkünkre hatón teszik átélhetőbbé az eseményeket.
(Fotók: 2014)